Ceļvedis klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai
Biedrība "Zaļā Brīvība" piedāvā ceļveri saudzīgākam dzīves veidam:
Šī informācija ir pirmais solis sava oglekļa pēdas nospieduma mazināšanas ceļojumā. Nākamais solis, lai iegūtu konkrētus un personīgi piemērotus ieteikumus par oglekļa pēdas nospieduma mazināšanu, prasa nedaudz vairāk paša veiktu aprēķinu un izpētes, un šim nolūkam ceļvedī sniedzam dažus norādījumus un padomus, ar ko sākt.
Iedzīvotājiem ir svarīga loma, lai mēs kā sabiedrība varam sasniegt 1,5 °C mērķi. Līdz ar to, klimata ceļvedī parādām tās būtiskās izmaiņas, ko varam īstenot gan kā sabiedrība kopumā, gan katrs atsevišķi.
Svarīgi ir tas, ka ikviens no mums jau šobrīd var uzsākt vai turpināt savu ceļojumu uz 1,5 °C mērķim atbilstošu dzīvesveidu ar zemu oglekļa pēdas nospiedumu.
Klimata ceļvedis ir pieejams latviešu valodā te un būs pieejams angļu valodā janvārī.
Lai aizraujoša lasīšana un sava dzīvesveida pielāgošana 1,5 °C mērķim!
Vairāk informācijas Biedrības "Zaļā Brīvība" mājas lapā!
Nacionālais terminoloģijas portāls papildināts ar jaunu izglītības terminu kolekciju
Latvijas Nacionālajā terminoloģijas portālā Termini.gov.lv, kurā ir iespēja brīvpieejā meklēt un iegūt informāciju par terminiem un to atveidi citās valodās, ir radīta jauna kolekcija “Izglītības terminu skaidrojošo tiešsaistes vārdnīca” ar 3000 šķirkļiem ar terminu skaidrojumiem un tulkojumiem angļu, vācu, franču un krievu valodā. Portāla Termini.gov.lv darbību tehniski nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs, un tas izveidots projekta “Mašīntulkošana” ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu un sadarbībā ar sabiedrību “Tilde”, Valsts valodas centru, Latviešu valodas aģentūru un Latvijas Zinātņu akadēmiju.
Jauno kolekciju izstrādājis autoru kolektīvs, ko veido pētnieku grupa no Liepājas Universitātes, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes profesores Diānas Laivenieces vadībā pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtījuma ESF projektā “Izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveide” (2021–2023). Vārdnīcas terminu atlases pamatā ir nozares jēdzieniskās sistēmas aptvērums četros blokos: izglītības politika un vadība jeb institucionālais aspekts, izglītības aktori jeb personības aspekts, izglītības zinātne jeb akadēmiskais aspekts, pedagoģija jeb izglītības prakses aspekts. Šķirkļiem var būt pievienoti lietojuma piemēri, izmantotie avoti un norādes par saistību ar citiem terminiem. Vārdnīcas izstrādes laikā autoru kolektīvs sadarbojies un konsultējies ar IZM ekspertiem un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Terminoloģijas komisiju.
KOUČINGA RĪKU ROKASGRĀMATA
KĀ MĀCĪBU PROCESĀ VEICINĀT JAUNIEŠU PILSONISKO LĪDZDALĪBU?
Notika konference izglītības darbiniekiem “Efektīvas, kvalitatīvas un demokrātiskas izglītības organizācija un vadība: skola skolotājiem”
EUROPE DIRECT Dienvidlatgale centrs, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Daugavpils valstspilsētas un Augšdaugavas novada pašvaldības Izglītības pārvaldes 27.augustā Daugavpils Vienības namā aicināja izglītības nozares darbiniekus uz konferenci “Efektīvas, kvalitatīvas un demokrātiskas izglītības organizācija un vadība: skola skolotājiem”.
Kāpēc joprojām vērts lasīt un rakstīt uz papīra? Saruna par digitālajām ierīcēm ar LU profesoru Šķilteru
Autori: Elīna Kārkluvalka (LSM.lv dzīvesstila redaktore)
Par digitālo ierīču ietekmi joprojām ir daudz nezināmā, tomēr dažas skaidras atbildes zinātnieki ir raduši. Piemēram, 31 gadu ilgā pētījumā secināts, ka mūsdienu bērni darbojas ievērojami ātrāk, taču kļūdaināk. Tāpat no vairākiem pētījumiem pēdējā gada laikā izriet, ka, lasot no papīra un rakstot uz papīra, mēs uztveram informāciju un koncentrējamies krietni labāk, nekā darot to pašu ekrānā. Laikmetus pārslēgt nav iespējams, taču joprojām ir vērts lasīt un rakstīt uz papīra, sarunā ar LSM.lv uzsvēra Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors, Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs Jurģis Šķilters.
Rokasgrāmata – metodiskie paņēmieni skolēnu sociāli emocionālo prasmju novērtēšanai skolā
Dabaszinību skolotājiem
Pieejams ieraksts un materiāli no vebināra par komunikāciju ar sarežģītiem vecākiem
Atgriezeniskā saite. Rokasgrāmata skolotājiem
Sākot ar 2024.gada 1.septembri visās Latvijas skolās stājās spēkā pilnveidotā mācību snieguma vērtēšanas kārtība
- Pilnveidotā skolēnu mācību snieguma vērtēšanas kārtība ir daļa no pilnveidotā mācību satura un pieejas. Tā iekļauj skaidrus un saprotamus sasniedzamos rezultātus un vērtēšanas kritērijus, atbilstošus pierādījumus un efektīvu atgriezenisko saiti par skolēnam plānotajiem sasniedzamajiem rezultātiem.
- 2022. gada 6. septembrī Ministru kabinetā tika pieņemti grozījumi vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības standartos, precizējot un konkretizējot mācību satura un vērtēšanas plānošanas principus. Šiem valsts izglītības standartu grozījumiem saglabājoties šādā redakcijā, tie būs saistoši visām vispārējās izglītības iestādēm no 2024./2025. mācību gada.
Spied šeit
Pieejams ieraksts no vebināra “Mākslīgais intelekts mācību stundu sagatavošanā”
MĀCĪŠANAS UN MĀCĪŠANĀS METODES UN PAŅĒMIENI
Dažas e-twinning aktivitātes mācību procesa dažādošanai
Piedāvātās aktivitātes ir iespējams izmantot projektos, mācību stundu norisē klātienē vai attālināti.
Viens no izglītības iestādes mērķiem 2023./24.mācību gadam
Ir sācies jauns mācību gads, tas nāk ar jaunu apņemšanos kļūt labākiem, strādāt labāk, sasniegt labākus rezultātus, ...
Izglītības iestādē (pēc IKVD ieteikuma) viens no mērķiem ir stiprināt pedagogu profesionālo kompetenci.
1) No vienas puses uzmanība tiks pievērsta profesionālās kvalifikācijas celšanai, tam kā pedagogi prot plānot un pamatot profesionālās izaugsmes vajadzības/ kursus. Tāpēc atgādinu, ka līdz 28.09. jāsagatavo un jāiesniedz parakstīts profesionālās pilnveides plāns (1-112). Paldies visiem, kuri to jau izdarījuši! paraugs veidlapa
2) No otras puses uzmanība tiks pievērsta mācīšanai, mācību procesa vadīšanai un jauniešu sasniegumiem, labajai praksei, inovāciju ieviešanai, kompetenču pieejas izmantošanai mācību audzināšanas darbā.
Tāpēc, tiks veikta izglītojamo izaugsmes dinamikas izpēte, vērosim mācību stundas, anketēsim audzēkņus, sarunāsimies ar skolotājiem, vērosim ikdienas darbu un aktivitāti. IKVD iesaka mūsu izglītības iestādē aktivizēt mācību stundu savstarpējo vērošanu. Lūdzu esiet aktīvi, vērojiet viens otra stundas, aizpildiet mācību stundu vērošanas lapas, iesniedziet (1-112). vērošanas lapa
Stiprināsim izglītības iestādē stādājošo profesionālo kapacitāti!
Mēs to varam!
Kvalitatīva mācību stunda - kopīgs redzējums
Piedāvājam LIT Metodiskajā un pedagogu tālākizglītības centrā izveidoto piecu nodarbību ciklu.
1.nodarbība MĀCĪBU STUNDAS STRUKTŪRA. SASNIEDZAMAIS REZULTĀTS, ATGRIEZENISKĀ SAITE
“Mācīšanās konsultantu-ekspertu profesionālās pieredzes apmaiņas un sadarbības tīkla nodrošināšana”
Šī gada 11. augustā Rīgā, LU Zinātņu mājā notika pedagogu profesionālās pilnveides kursu “Mācīšanās konsultantu-ekspertu profesionālās pieredzes apmaiņas un sadarbības tīkla nodrošināšana” pirmā nodarbība. Kursu ietvaros 50 dalībniekiem tiek un tiks dota iespēja profesionāli pilnveidoties, dalīties pieredzē un reflektēt par savu kā mācīšanās konsultanta profesionālo izaugsmi, kā arī saņemt regulāru atgriezenisko saiti no kolēģiem un ekspertiem.